Kesi Yeri Fıtığı (İnsizyonel Herni)

Kesi yeri fıtığı, karın bölgesinden geçirilen ameliyat yerlerinde meydana gelen fıtıklardır. Geçirilen ameliyat sonrası oluşan yara, karın duvarındaki bağ dokunun zayıflamasına neden olur, bu sebepten dolayı bağırsağın bir kısmı ya da yağ dokusu karın duvarından dışarı çıkabilmektedir. Geçirilen ameliyattan aylar ya da yıllar sonra insizyonel fıtık oluşabilir. Her 10 karın ameliyatından 1’inde, insizyonel fıtık oluşabilmektedir.

Kesi Yeri Fıtığı Sebepleri

 • Kansızlık ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar
 • Kollajen doku hastalığı
 • Kanser
 • Kronik kabızlık
 • Ağır efor gerektiren işlerde çalışma
 • Ağır egzersiz
 • Kronik öksürük

  Kesi Yeri Fıtığı Belirtileri

  Ayakta durma, öksürme ya da ıkınma sırasında karın içindeki basıncın artmasına bağlı olarak ameliyat olunan bölgede şişme meydana gelir. Bu tip fıtıklar hızla büyüyebileceği için fark edilmesi durumunda zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir.

  Kesi Yeri Fıtığında Tanı

  Tanı genelde fizik muayene ile konulur. Ancak bazı durumlarda batın ultasonu yada bilgisayarlı tomografi gibi iler tetkiklere ihtiyaç duyulabilir.

  kesi-yeri-fitiginda-tani

  kesi-yeri-fitigi-tedavisi

  Kesi Yeri Fıtığı Tedavisi

  Kesi yeri fıtığı tedavi yöntemi cerrahi onarımdır. Farklı cerrahi teknikler bu fıtık türü için tanımlanmıştır. Genel olarak açık ve laparoskopik (kapalı) yöntemler başlığı altında ikiye ayrılır.

  Açık Yöntem

  Genel (tam uyutma) ya da spinal (belden uyuşturma) anestezi altında önceki kesinin çevresinden yapılan kesik ile fıtık kesesi bulunup karın içine gönderilir. Fıtığın büyüklüğüne bağlı olarak dikişle veya özel sentetik yamalar ile onarım yapılabilir. 

  Laparoskopik (Kapalı) Yöntem

  Karın bölgesinden yapılan birkaç küçük kesikten yerleştirilen özel cihazlar ile ameliyat gerçekleştirilir. Büyük fıtıklarda bile güvenle uygulanabilir. Batın için yapışıklıklar olabileceği için bu yöntem dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Uygulanan kesikler daha küçük, ağrı daha az, normal yaşantıya dönüş daha hızlı olur.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  adrenal-bezi-surrenal-bez-bobrek-ustu-bezi
  Adrenal Bezi (Surrenal Bez, Böbrek Üstü Bezi)

  Böbrek üstü bezleri, her iki böbreğin üst kısmına yerleşik olarak bulunurlar. Karın bölgesinin arkasında ve diğer karın …

  Devamını Oku
  safra-kesesi
  Safra Kesesi

  Safra kesesi karnın sağ üst bölgesinde karaciğerin altında yer alır. Sağlıklı erişkin bireylerde yaklaşık 8 cm uzunluğun…

  Devamını Oku
  kolon-kalinbagirsak-kanseri
  Kolon (Kalınbağırsak) Kanseri

  Kolon, “kalın bağırsak” olarak bilinen ve sindirim sisteminin son kısmını oluşan bölgedir. Kolon kanseri ise bu bölgede …

  Devamını Oku

  Ne Aramıştınız?