Obezite Nedir?

Obezite nedir? Vücutta aşı miktar yağ birikmesine verilen isimdir.  Gelişme süreci ve mekanizmasında birçok etmen rol almaktadır. Genetik yatkınlık, metabolik bozukluklar, yeme alışkanlığı ve ruhsal rahatsızlıkların birlikte tetiklediği bir sonuçtur. Obezite tıbbi bir problem olup kişi sağlığını ve yaşam konforunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Obezite ile kalp hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, uyku apnesi, hormonal düzensizlikler, felç, kısırlık hatta ve hatta kanser görülebilir. Tedavide amaç hem kilo alımını hem de kronik hastalıkların oluşumunu engellemek ve bu döngüyü kırmaktır.

Obezite Neden Olur?

Günlük yaşantının getirdiği sedanter yaşam (fiziksel aktivite ve egzersiz yetersizliği ile gelişen yaşam) ve yeme alışkanlıklarının sonucunda obezite görülmekte ve kilo alımı ile hareket kısıtlığının artması bu süreçteki kilo alımını artırmaktadır. Birçok bireyin günlük yaşantısında diyet ile alınan kalorinin günlük yaşamda yakılan kaloriden fazla olması ana sebeplerin başında yer almaktadır. Kilo kaybının başlaması ile kişinin metabolik hastalıklarında iyileşme hemen görülmekte ve yaşam hareketliliğinde artış görülmektedir.

obezite-nedir

obezite-hesaplama

Vücut Kitle Endeksi Nedir?

Vucut kitle indeksi obezite tanımlamasında kullanılan bir ölçüdür. Kilonun boyun metre ölçüsünün karesine bölünmesi ile bulunmaktadır. 1.75 boya sahip 75 kilo olan kişinin 75/(1.75)x(1.75) olarak hesaplamada 24.5 ölçülmektedir. Vücut kitle indeksi tek başına obezite değerlendirmede yetersizdir. Bazı sporcularda kas kütlesinin artmasıyla birlikte bu değerlerin yüksek olduğu görülmektedir. Vücut kitle indeksi kişinin yağ değerleri ve ölçülerini göstermemektedir. Tedavi kararlarını yönlendirmeye yardımcı olmak için bir kişinin bel çevresi ölçülür. Kiloya bağlı sağlık sorunları, bel çevresi 102 cm fazla olan erkeklerde ve 89 cm’ den fazla olan kadınlarda daha sık görülür.

VKİ 

18. altı

18.5-24.9

25.0-29.9

30.0 ve daha üstü

Ağırlık durumu

Zayıf

Normal

Fazla Kilolu

Obez

Obezite ilk başta hastanın şikayetleri ve bu şikayetlerin gelişmesi ile ilgili geçen sürenin incelenmesi ile başlar. Deneyimli uzman ekibi sayesinde obezite ile birlikte gelişen yandaş hastalıklarında değerlendirilerek tedavi yöntemlerine, cerrahi prosedürlere karar verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

obezite-cerrahisi-sonrasi-beslenme
Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

Deneyimli ekiplerce değerlendirilen ve cerrahi tedavi seçenekleri önerilen obezite hastalarında kullanılacak olan diyet …

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?