İyi Huylu Meme Kisti

İyi huylu meme kisti, birçok farklı türe sahiptir ve birbirinden farklı şekilde gelişim gösterebilmektedir. Memede en sık görülen zararsız ve iyi huylu olan fibrokistlerdir. Bu kistler memede kitleye ve hassasiyete neden olmaktadır. Çoğunlukla regl döneminde hassasiyetin arttığı gözlemlenmektedir. Fibroadenom ise memeden oluşum gösteren iyi huylu bir tümördür. İyi huyludur ve kanser ile hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır.

Genelde ergenlik dönemlerinde meydana gelmektedir ancak hemen her yaştan bireyde de oluşum gösterebilmektedir. Memede oluşan kistler içi sıvı dolu olan kitlelerdir. Yağ nekrozu ise travmaya bağlı olarak meydana gelmekte olan düzensiz ve sert kitlelerdir. Herhangi bir tedavi yapılmasına gerek duyulmamaktadır. İyi huylu olan bu kitlelerin oluşum nedenleri arasında ise şunlar yer almaktadır:

 • Hormonal değişimler
 • Meme iltihabı
 • Meme ucu akıntı
 • Süt kanallarının şişmesi
 • Yaralanma
 • Daha önce geçirilmiş olan cerrahi müdahalelere bağlı travmalar

  iyi-huylu-meme-kisti

  memede-kistin-iyi-huylu-olduğu-nasil-anlasilir

  Memedeki Kistin İyi Huylu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  Memedeki Kistin İyi Huylu Olduğu Nasıl Anlaşılır? Genelde sınırları belirsizdir ve nadiren düzgün kenarlara sahip oldukları görülmektedir. Kaygan, yuvarlak veya oval şekilli olabilmektedirler. Nadiren meme başında yeşil renkte akıntı ya da gri renkte akıntı oluşumu görülmektedir. Kitlenin bulunduğu alanda acı ve ağrı hisleri olabilmektedir. Özellikle regl dönemi öncesinde ağrı ve hassasiyet artış göstermektedir. Regl dönemi sonrasında ise kitle küçülmekte ve hassasiyet azalmaktadır. Büyük kistler ise daha fazla gerginliğe ve ağrıya neden olmaktadır.

  Meme kisti teşhisi için öncelikle fiziki bir muayene gerçekleştirilmektedir. Ardından ultrasonografik inceleme gerçekleştirilmektedir. Kist içerisine doğru büyümeye ise nadiren rastlanmaktadır. Ultrasonografinin eşliğinde biyopsi de gerçekleştirilmektedir. Basit olan kistlerin ise boşaltılmasına gerek duyulmamaktadır. Şiddetli ağrılara sahip olan kadınlarda ise bitkisel tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir.

  İyi Huylu Kitle Kendiliğinden Geçer mi?

  İyi Huylu Kitle Kendiliğinden Geçer mi? Öncelikle el ile fiziki bir kontrol gerçekleştirildiğinde ele gelen bir kitle mevcut ise mutlaka muayene edilmesi gerekmektedir. Fiziki bir muayene gerçekleştirildikten sonra bazı testlerin yapılması uygun görülmektedir. Meme röntgeni olarak da tanımlanan mamografi, kanser tespiti için sıkça kullanılan bir yöntemdir. Hastanın meme dokusunun daha detaylı bir şekilde görüntülenebilmesini sağlamaktadır. Eğer memede bulunan kitle ultrasonografi ve mamografi ile anlaşılamamış ise biyopsi yöntemine başvurulmaktadır.

  Memede iyi huylu bir kitle tespit edilmiş ise tedaviye gerek duyulmamaktadır. Fakat kitlenin boyutu çok büyük ve hastanın rahatsızlık hissetmesine neden oluyor ise cerrahi operasyon ile alınmaktadır. İyi huylu kitlelerden dolayı oluşan ağrıların hafiflemesi için ılık bir duş alınması, ısıtıcı pedlerin kullanılması ve ağrı kesici jellerin sürülmesi önerilmektedir. Bazı durumlarda içi sıvı dolu olan kistlerin içerisinde yer alan sıvı şırınga ile çekilebilmektedir. Sıvı çekildikten sonra ise kitlenin yok olduğu gözlemlenmektedir.

  memede-iyi-huylu-kitle-kansere-donusur-mu

  iyi-huylu-kitle-kendiliginden-gecer-mi

  Memede İyi Huylu Kitle Kansere Dönüşür mü?

  Memede İyi Huylu Kitle Kansere Dönüşür mü? Bir bireyin memesinde ele gelen her doku kitle olmayabilmekte ve ayrıca her kitle oluşumu da kanser olmayabilmektedir. Ortalama olarak 10 kitleden yalnızca birinin kanser olma ihtimali bulunmaktadır. Fakat bunun iyi huylu olduğu ispatlanabilmektedir. İyi huylu olduğu belirlenmesine rağmen yine de takip edilmesi gerekmektedir. Fibrokistik hastalık iyi huylu olarak bilinir.

  Hayatının bir döneminde bunu geçiren kadınların diğer kadınlara oranla meme kanserine yakalanma ihtimalinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı memede meydana gelen tüm kitlelerin iyi huylu olsa bile düzenli aralıklar ile takip edilmesi gerekmektedir. Böylelikle oluşabilecek herhangi bir problem erken dönemde tespit edilebilmekte ve tedavi uygulanabilmektedir.

  İlgili içerik: Kötü Huylu Meme Kisti

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  meme-apsesi
  Meme Apsesi

  Meme apsesi (mastit); meme dokusunun iltihaplanmasıdır. Meme ağrısı, memede şişlik, ısı artışı, kızarıklıkla kendini bel…

  Devamını Oku
  meme-kisti
  Meme Kisti

  Memede oluşan kistler bazı kişilerde mikrokist ismi verilen çok küçük yapılar şeklinde görülür. Bazı kişilerde ise fizik…

  Devamını Oku
  meme-basi-akintisi
  Meme Başı Akıntısı

  Meme başı akıntısı, memede ağrı ve kitlelerden sonra en çok görülen şikayetler arasında yer almaktadır. Çoğunlukla iyi h…

  Devamını Oku

  Ne Aramıştınız?