İzsiz Kapalı Tiroid Ameliyatı

İzsiz kapalı tiroid ameliyatı, tiroid bezinin sorunsuz bir şekilde alınması ile sonuçlanmakta olan ameliyatın sonrasında hastanın herhangi bir yerinde ameliyat izinin olması durumudur. Vücudun herhangi bir yerinde gözle görülebilir bir ameliyat izi olmaksızın hastalıklı tiroid dokusunun çıkartılmasına olanak tanımakta olan minimal invaziv tekniktir. Bu cerrahi yöntem alt dudak içerisinden yapılan inzisyonlar yardımı ile laparoskopik olarak yapılmaktadır. Boyunda herhangi bir inzisyon gereksinimi ise olmamaktadır. Alt dudağın içerisinden yapılmakta olan insizyonlar, tamamen iyileşmektedir. Bölgede cerrahi işlem yapıldığına dair herhangi bir iz kalmamaktadır.

İzsiz Kapalı Tiroid Ameliyatı Nedir?

İzsiz Kapalı Tiroid Ameliyatı Nedir? Tıp alanında gelişen teknoloji ile birlikte hastaların artık hayat kalitesi yükseltilerek işlemler gerçekleştirilmektedir. Uygulanan yöntemler daha estetik hale getirilerek yapılmaktadır. İzsiz bir şekilde gerçekleştirilen kapalı tiroid ameliyatı da bunlara örnek olarak gösterilebilmektedir. Ameliyat hiçbir şekilde görünen bir iz açılmadan yapılmaktadır. İşlemler alt dudağın iç kısmından gerçekleştirilmekte ve böylelikle ameliyat sonrasında estetik görünüm bozulmamaktadır.

Aynı zamanda alt dudak içerisinde açılan kesi ise zaman içerisinde tamamen iyileşmektedir. Bu sayede de hiçbir iz kalmadan işlem gerçekleştirilmektedir. Oldukça avantajlı bir yöntem olduğundan dolayı son yıllarda sıkça tercih edilmektedir.

izsiz-kapali-tiroid-ameliyati-nedir

kimler-izsiz-tiroid-ameliyati-olabilir

Kimler İzsiz Tiroid Ameliyatı Olabilir?

Kimler İzsiz Tiroid Ameliyatı Olabilir? İzsiz bir şekilde gerçekleştirilmekte olan bu yöntem her hasta için uygundur. Fakat bezin durumuna bağlı olarak ya da altta yatan hastalığa bağlı olarak uygulanması uygun görülmeyebilmektedir. Bunun anlaşılabilmesi için de ameliyat öncesinde oldukça detaylı işlemler yapılmakta ve buna göre ilerleme kaydedilmektedir. 4 cm’den küçük olan selim tiroid nodülü olan, 2 cm’den küçük maligntiroid nodülü olan, selim nedenlere bağlı izsiz tiroid ameliyatı gereksinimi, kalsiyum yüksekliğine neden olmakta olan primerhiperparatiroidizm, bazı sekonder ve tersiyer hiperparatiroidizm olguları bulunmakta olan hastalar bu işlem için uygun görülmektedir.

Tiroid Ameliyatı Tiroid Kanserine Uygulanabilir mi?

Tiroid Ameliyatı Tiroid Kanserine Uygulanabilir mi? Tedavi seçenekleri kanserin türüne bağlı olarak değişim göstermektedir. Ancak yine de cerrahi yöntem uygulanmak zorundadır. Tiroid kanserinin kesin bir şekilde tedavi edilebilmesi için tiroid bezinin tamamen ve eksiksiz bir şekilde çıkarılması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında ise kanser tedavisi uygulanmaktadır. Hastanın ömür boyu takip edilmesi gerekmektedir.

İzsiz Tiroid Ameliyatı Sonrası

İzsiz tiroid ameliyatı uygulandıktan sonraki gün dişler fırçalanmaya başlanabilir, ancak dikkatli davranmak gerekmektedir. Ameliyattan sonra ağız içi bakterilere bağlı enfeksiyon riski bulunduğundan dolayı işlem sonrasında 5 ile 7 gün boyunca antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Hastalar ameliyatın akşamında gıda tüketimine başlayabilmektedir. Aynı zamanda ameliyattan birkaç saat sonra hastalar hareket etmeye başlayabilmektedir.

İzsiz tiroid ameliyatı sonrasında boyunda hafif kızarıklık, şişlik, morluk ya da alt dudakta morluk meydana gelebilmektedir. Bunlar normaldir ve birkaç gün içerisinde iyileşmektedir. Tiroid ameliyatı olanların yorumları önem taşımaktadır.

izsiz-tiroid-ameliyati-sonrasi

izsiz-kapali-tiroid-ameliyati-fiyatlari

İzsiz Kapalı Tiroid Ameliyatı Fiyatları

İzsiz tiroid ameliyatı fiyatları hastanın durumunun detaylarına göre değişim göstermektedir. Öncelikle hastanın durumu hakkında detaylı bilgi elde edilmekte ve bununla birlikte buna uygun bir tedavi planlaması yapılmaktadır. Ardından hastanın tedavi süreci başlatılmaktadır. Ancak her hastanın genel sağlık durumu, yaşı, hastalığının oranı farklı olduğundan dolayı süreç değişim göstermektedir. Bundan dolayı da tamamen kişiye özel bir planlama gerçekleştirilmektedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı da izsiz yani kapalı gerçekleştirilmekte olan tiroid ameliyatının fiyatlarında değişim meydana gelmektedir. Fiyatların belirlenmesi için ilk olarak ön muayene gerçekleştirilmesi ve durumun ne olduğunun net bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hipertiroidi-tiroid-bezinin-asiri-calismasi
Hipertiroidi (Tiroid Bezinin Aşırı Çalışması)

Tiroid hormonlarının aşırı üretilmesine “hipertiroidizm” denilmektedir. Halk arasında zehirli guatr olarak bilinen hiper…

Devamını Oku
tiroid-kanseri-tedavisi
Tiroid Kanseri Tedavisi

Tiroid kanseri tedavisi için ilk yöntem cerrahi tekniklerin kullanılması ile tiroid bezinin tamamının ya da bir kısmının…

Devamını Oku
tiroid-guatr-bezi
Tiroid (Guatr) Bezi

Tiroid bezi boynumuzda nefes borumuzun önünde yer alan, şekil itibari ile kelebeğe benzeyen, ve metabolizmayı düzenleyen…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?